pH Meters
Filtered Search Results
APERA INSTRUMENTS PH METER-PH8500
NC3454086 PH METER-PH8500
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company MP-6 Portable Meter
MP-6 Portable MeterIncludes MP-6p meter and user manual
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hach Company 3/4 in Combination pH Sensor, Convertible Style, PPS Body, Glass Electrode, PT1000 Temperature Compensation
The 3/4 in combination pH sensor is a convertible-style, general-purpose online probe designed for immersion or flow-through installation. It features a PPS body, a glass pH electrode with a PTFE double junction, integrated PT1000 temperature compensation, and a 4.5 m analog cable for reliable pH monitoring in water and wastewater applications.
- Convertible mounting for immersion or flow-through use.
- PPS body for chemical resistance and long-term durability.
- Glass pH electrode with PTFE double junction for stable pH response.
- Integrated PT1000 temperature compensation for accurate readings.
- 4.5 m (15 ft) analog cable for flexible installation options.
- FKM/FPM o-rings and compatible wetted materials for improved chemical compatibility.
- Suitable for municipal water, industrial wastewater, and process monitoring.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton EcoTestr™ pH 2+ Pocket pH Meter
Additional key provides an easier, more intuitive interface. Improved cap functions as a sample cup and as a stabilizing base to stand the meter upright. IP67-rated housing is waterproof and floats. This new addition to the Oakton EcoTestr product line features updates to make measuring water quality easier and faster. The display is larger with a better viewing angle, has indicators for battery life, readiness, and calibration, and shows both the parameter and temperature readings at the same time. To enhance field use, the cap was redesigned to be leakproof and can be attached to the top of the meter when not being usedno more lost caps! The cap features a fill line, so you know how much sample you need for an accurate reading when using the cap as a sample cup. It is also wider, providing a base to keep the meter upright for hands-free measurements. The keypad now has a fourth key to simplify menu navigation while keeping convenient one-touch calibration.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ accumet™ XL150 Benchtop pH Meters
Provide advanced pH measurements with simple operation and offer a large, vivid color touch-screen display. Fisherbrand accumet XL benchtop meters offer advanced features with simple operation to help ensure your measurements are reliable and your laboratory processes are efficient.
| Length (Metric) | 24.6 cm |
|---|---|
| Detection Range | Multiple |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Width (Metric) | 17.3 cm |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Accuracy | Multiple |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/240 V |
| Resolution (mV) | 0.1 mV |
| Data Points | 2000 |
| Certifications/Compliance | NIST, ISO, FDA, USDA, EPA |
| Inputs | BNC, ATC |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C |
| Height (English) | 3.89 in. |
| Weight (Metric) | 1.13 kg |
| Height (Metric) | 9.9 cm |
| Accuracy (mV) | ±0.2 |
| Warranty | 3 Years |
| Dimensions (L x W x H) | 24.6 x 17.3 x 9.9 cm (9.7 x 6.8 x 3.9 in.) |
| Outputs | RS-232, USB-A, Mini-B USB, RJ45, stirrer port (2) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Calibration Points (pH) | Up to 6 pre-set or 5 custom |
| Weight (English) | 2.5 lb. |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Resolution | Multiple |
Fisherbrand™ accumet™ AB150 pH Benchtop Meters: PROMO
Provide intuitive, simple operation and high accuracy measurements in a compact, affordable meter. Fisherbrand accumet AB150 pH benchtop meters have large backlit display which offers great visibility in laboratory environments. The accumet AB150 pH meter is an industry favorite for when reliability and consistency in measurements matter.
Fisherbrand™ accumet™ AB150 Benchtop pH Meters
Provide intuitive, simple operation and high accuracy measurements in a compact, affordable meter. Fisherbrand accumet AB150 pH benchtop meters have large backlit display which offers great visibility in laboratory environments. The accumet AB150 pH meter is an industry favorite for when reliability and consistency in measurements matter.
| Accuracy (mV) | ±0.2 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Data Management Details | Manual, Timed (selectable every 3 to 3600 sec.), Printer or CSV Format |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/240 V |
| Resolution (mV) | 0.1 mV |
| Outputs | RS-232 (phono plug), mini-B USB, stirrer |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Data Points | 500 |
| Calibration Points (pH) | Up to 6 pre-set or 5 custom |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Inputs | BNC, ATC |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C |
Fisherbrand™ accumet™ AE150 Benchtop pH Meter
Provides the essential functions needed for routine pH measurements without complicated features and processes at a budget-friendly price
| Accuracy (mV) | ±0.2 ±199.9 ±2 beyond ±200 |
|---|---|
| Electrical Requirements | AC/DC 9 V adapter (110/220 VAC, 50-60 Hz) |
| Memory | 100 data sets |
| Resolution (mV) | 0.1 mV (±199.9 mV); 1 mV beyond ±200 mV |
| Outputs | Recorder (±2000 mV) |
| Temperature Probe Calibration | Offset in 0.1 °C increments; Offset range: ±5 °C |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C |
| Range (pH) | 0 to 14 |
| Temperature Range (Metric) | 0.0°C to 100.0°C |
| Range (mV) | ±1999 |
| Inputs | BNC, 2.5 mm phono plug, reference pin tip, ground |
Thermo Scientific™ Orion Star™ A211 Benchtop pH Meter
Reliably measure pH, mV, ORP and temperature with our benchtop pH meter for advanced lab analysis and printer or computer interfacing.
| Memory | Non-volatile memory preserves data log, calibration log and meter settings |
|---|---|
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Languages | English, Spanish, French, Italian, German and Chinese; Portuguese and Korean Available with Software Update |
| Measurement Modes | pH,mV,Relative mV,ORP with Temperature |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Channels | 1 |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Power Supply | Universal AC adapter (included) or 4 AA batteries (sold separately) |
| Battery Life | 800 hr. |
| Data Management Details | Transfer single, range or all data points to printer or computer |
| Display Type | LCD, Graphic with Backlight |
| Resolution (mV) | 0.1mV |
| Data Points | 2000 with Date and Time Stamp |
| Certifications/Compliance | CE, TUV 3-1, FCC Class A |
| Temperature Probe Calibration | 1 point temperature offset calibration |
| Inputs | BNC (pH or ORP electrode), pin-tip (reference electrode), 8 pin MiniDIN (ATC temperature probe), stirrer input (stirrer probe) |
| Accuracy (Temperature) | ±0.1°C |
| Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Accuracy (mV) | ±0.2 or ±0.05%, whichever is greater |
| Stability | Selectable fast, medium, slow or Smart Stability setting; Selectable off or Automatic Smart averaging setting |
| Temperature (English) Operating | 41°F to 113°F (ambient) |
| Isopotential Point | 7.000pH |
| AC Adapter | Universal 50-60 Hz, 100-240 VAC power adapter (Cat. No. 1010003) |
| Log Function Type | Automatic with Auto-Read and Timed Read Modes, Manual with Continuous Read Mode |
| Calibration | pH with calibration editing option, relative mV, ORP and temperature |
| Battery Type | 4 x AA (sold separately) |
| Relative Humidity Range | 5 to 85%, non-condensing |
| Calibration Points | 1 to 5 |
| Alarm Output | High/low limit alarm, calibration due alarm |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature Selection | Manual or automatic with ATC temperature probe |
| Keypad | Comprehensive with menu-specific function keys and dual purpose scroll/shortcut keys |
| Model | Orion Star A211 pH/mV/RmV/ORP/Temperature Benchtop Meter |
| Outputs | USB, RS-232 |
| Range (Relative mV) | ±2000.0mV |
| Backlight Option | Yes (Selectable) |
| Temperature Range (English) | 22.0°F to 221.0°F |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C, 0.1°F |
| Temperature (Metric) Operating | 5°C to 45°C (ambient) |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +105°C |
| Methods | 10 per channel with password protection |
| Range (ORP) | ±2000.0mV |
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Household Cleaners
Dedicated Application Package for measurement of pH of Household Cleaners
| Calibration Points | 3 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Display Type | LCD, Large with Simultaneous pH/mV and Temperature |
| For Use With (Application) | Sample and Buffer Preparation - R&D environments |
| Calibration Points | 5 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Display Type | LCD |
| Memory | Data Memory 500 and output |
| Model | pHBasic+ |
| Outputs | USB |
| For Use With (Application) | Sample and Buffer Preparation - Regulated R&D and QC environments |
Heidolph™ Radleys Lara™ pH Module
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More